otevírací doba
Dnes (čtvrtek)
zítra (pátek)
Krásná práce
Krásná práce
27. 11. 2021 – 23. 1. 2022
Vánoční výstava bude zahájena 27. listopadu 2021 od 15 hodin v galerii muzea a potrvá až do 23. ledna následujícího roku. Na vernisáži se můžete těšit na hudební vystoupení Komo/k/ráku ze ZUŠ J. Pravečka Lanškroun. Výstavu, která bude částečně prodejní, rozšíří o řemeslnou tvorbu především tvůrci z našeho regionu. Uvidíte zajímavou, kvalitní užitnou a dekorativní keramiku Evy Iky Anderlové z Bystřece známou z galerie NAPOLI, práce z proutí držitelky ocenění ,,Nositel tradic" Aleny Bukvové z Lanškrouna nebo štípané hračky ze soustruženého bloku dalšího oceněného "Nositele tradic" Ladislava Chládka z nedalekých Výprachtic. Vánoční atmosféru podpoří tradiční muzejní vánoční perníky zdobené cukrovou polevou Soni Uhlířové a kovové zvonečky výroby Zvonařské dílny Tomášková-Dytrychová z Brodku u Přerova. Kouzlo jemných linií uměleckého řemesla v rytém skle z letohradské galerie IVKO odprezentuje Ivana Majvaldová. Křehkou krásu paličkované krajky v muzeu vystaví a také prakticky předvede výtvarnice Hana Kozubová z Horního Třešňovce. Výstavu dotvoří zvykoslovné figurky z šustí a další výrobky Aleny Tschöpové z Letohradu, které letos obohatily i muzejní sbírky. Na výstavě bude také představen nový betlém ze soustružených dřevěných figurek z dílny Zdeňka Bukáčka z Krouny, dalšího oceněného ,, Nositele tradic". Nabídku výstavy rozšíří i krásná ručně malovaná užitná keramika z pražské dílny Valerie a Vanda, známá milovníkům tohoto řemesla po celé republice.
Vánoční výstava řemesel v galerii muzea bude také prezentovat studentské plakáty o tradičních řemeslech v živé grafické úpravě.
,,Grafické řešení souboru plakátů na téma Zanikající česká řemesla iniciovala vedoucí ateliéru grafického designu na pražské vyšší odborné škole Scholastika Klára Hegerová, která je zároveň spoluzakladatelkou nadačního fondu Družstevní práce. Výstava proběhla v červnu 2021 v mimořádně zajímavém prostoru nově zrekonstruované galerie Kobka 17 na Smíchovské náplavce. Vznikla kolekce, ve které studenti přistoupili k jednotlivým řemeslným technikám s respektem, ale současně využili odstupu a nadhledu moderního designéra ve vztahu k původní lidové tvorbě. Tu interpretovali vlastním jazykem, odklonili se od popisného zobrazování a svobodně komunikovali s divákem pomocí citlivě vytvořených stylizací. Jejich plakáty byly výtvarnou výpovědí o podstatě jednotlivých řemesel. Entuziasmus, se kterým studenti přistoupili k tématu, byl výjimečný. Vyhledávali informace, lidové ornamenty ručně překreslovali nebo vyrývali, sami kontaktovali řemeslné mistry a konzultovali s nimi vybrané motivy. Ačkoliv o některých řemeslných technikách slyšeli poprvé, na konci semestru již používali termíny jako činovať, vahan či vrapení s naprostou samozřejmostí. I kdyby se podařilo zažehnout jiskru zájmu o zanikající česká řemesla jen u těchto 16ti mladých lidí, tak to jistě stálo za to. " Autorem poutavého vizuálního stylu výstav je student ateliéru Grafický design I FUD UJEP v Ústí nad Labem Filip Starý.
Více o projektu se dozvíte na www.krasnaprace.org.
Doprovodný program výstavy zajistí tradiční tvůrčí dílny organizované každou adventní neděli od 13 hodin v budově zámku. Každou sobotu, v obvyklé otevírací době, proběhnou v galerii muzea ukázky výroby paličkované krajky.