otevírací doba
Dnes (čtvrtek)
zítra (pátek)
MASOPUST
Masopust je tradičním lidovým svátkem, ten hlinecký se dokonce pro svou jedinečnost a po několik generací udržující obyčej dostal v roce 2010 na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. V následujícím textu se můžete dozvět více o této tradici Masopust Hřebečsko.
Infokanál informuje o masopustu:
Tento svátek je pohyblivý jako Velikonoce. Předchází Popeleční středě, kdy začínalo čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi. Svůj původ má v pohanských obřadech, teprve později se přeměnil na humorné obchůzky maškar s dobrým jídlem a pitím. V Lanškrouně jsou oslavy masopustu opravdu slavné – pestrý průvod, Bacchus a jeho milá jedou v kočáře taženým koňmi, tradiční masky i mnohé inovace. Obnovená tradice osedlávání kliben, dřevěných hlav koňů na dlouhé tyči, patří k ozdobám masopustu. Důležitou zastávkou je Krčma. Na zámeckém nádvoří dostanou masky povolení od starosty, následuje tanec s medvědem, vyhodnocení nejlepších masek, zpěvy rozmarných písní Lanškrounským smíšeným sborem a Komo/K/rákem ZUŠ J. Pravečka Lanškroun, vystoupení folklorních souborů, pouličního divadla. K dobré náladě hraje místní dechovka a další kapely. Zabijačkové produkty, masopustní koblihy a další dobroty je možné ochutnat po celý den. „Prasátko pana starosty a pánů místostarostů“ začíná již od 10.00 hodin dopoledne. Součástí oslav je bohatý masopustní jarmark. Masopustní obchůzky se konají v dalších obcích – Sázava, Rudoltice, Dolní a Horní Čermná. V obcích regionu Lanškrounska se pořádají v tento čas plesy.
Ocenění v oblasti tradiční lidové kultury
Zápis městského masopustu v Lanškrouně na seznam Pardubického kraje 11. listopadu 2019 se konalo na Krajském úřadu Pardubického kraje diskuzní fórum pro oblast kultury s předáním ocenění v oblasti tradiční lidové kultury. Oceněn byl městský masopust v Lanškrouně, jehož již 20. ročník proběhl 22. 2. 2020. Komise vyzdvihla skutečnost, že se jedná se o obnovu zpřetrhané tradice během druhé světové války a následného vysídlení obyvatel německé národnosti na základě historicko-etnografického výzkumu. Pořádání masopustu napomáhá vytváření povědomí sounáležitosti obyvatel a navázání na tradice v regionu. Ocenění předal 1. náměstek hejtmana pan Roman Línek se zástupci odboru kultury a památkové péče. Ocenění převzal také Václav Ráliš z šesté generace kovářů a podkovářů z Pardubic. Ohodnocení za městskou památkovou zónu pro rok 2018 přijal starosta města Ústí nad Orlicí Petr Hájek za rekonstrukci parku u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Národní Hřebčín Kladruby nad Labem, který je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a domovem koně kladrubského vyšlechtěného pro ceremoniální účely, byl zapsán jako památka UNESCO. Diskuzní prostor byl věnován také programovým dotacím v letech 2016–2019 a archeologii v historických centrech.
Z knihy BORKOVCOVÁ, Marie a kol.: Pojďte s námi do muzea. Historie a umění, vzdělávání, výchova a potěšení, Městské muzeum Lanškroun, 2020, str. 210