- Císařský pokoj
- Historie města Lanškrouna a okolí
- Lapidárium
- Lubomír Šilar– ALTAMIRA
- Jindřich Praveček
- Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského
- Virtuální prohlídky expozice
otevírací doba
Dnes (středa)
zítra (čtvrtek)
Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského
Sochař a medailér Zdeněk Kolářský
(1931–2022)
Dne 28. 3. 2022 odešel ve věku 90 let významný český medailér a sochař Zdeněk Kolářský. Ve své rozsáhlé tvorbě v oblastech českého medailérství a sochařství propojoval další obory výtvarné a užitné tvorby a to především typografii a tvorbu log v pracích realizovaných v různých kovech, nebránil se ani jejich delikátním kombinacím. Ačkoliv základem jeho realizací byly významné veřejné či soukromé zakázky, propojoval vždy figurální námět koncepčně s textovou složkou díla do integrálního uměleckého artefaktu se zřetelem na místo uplatnění. Vytvářel volné figurální plastiky, portrétní busty známých osobností, reliéfy a plakety. Velkou oblastí Kolářského tvorby jsou návrhy ražených i litých medailí a mincí, mincovní ražby, plakety nebo jejich modely. Specifickou část tvorby tvoří návrhy na insignie univerzit, měst či dalších zadavatelů. Tomuto oboru šperkařství s výrazným prvkem monumentality se věnoval s citem pro detail.
Zdeněk Kolářský se narodil v Kostelci nad Orlicí a studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě, obor figurky (1947–1951). Následně studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), absolvoval v roce 1956 v ateliéru modelování, glyptika a užitá plastika u architekta Karla Štipla, což bylo pro jeho dílo zásadně formativní. Ve výtvarně silném ročníku se z ateliérů zabývajícími se prostorovou tvorbou setkal např. s Václavem Cíglerem, sochaři a keramiky Lubomírem Šilarem a Vlastimilem Květenským a sklářským výtvarníkem Ladislavem Olivou. Ve Štiplově ateliéru končil studia s Miroslavem Plátkem a Zdeňkem Šlachtou. Následující tvůrčí život, který dělil mezi Prahou a rodným Kostelcem nad Orlicí, vyplnil Kolářský velkým pracovním nasazením. Spolehlivým spolupracovníkem mu byl dlouhá léta jeho syn Petr.
Zdeněk Kolářský tvořil často pro východní Čechy, města a univerzity. Pardubický kraj a jeho galerie obdaroval rozsáhlými výsledky své tvorby, jenž jsou prezentovány ve stálých expozicích. Jeho dílo je vystaveno zejména ve Východočeské galerii v Pardubicích a Městském muzeu Lanškroun. Rodný Kostelec nad Orlicí a především Lanškroun se staly doslova galeriemi pod širým nebem s velkým množstvím jeho pamětních reliéfů a sochařských realizací. Velkou část tvůrčího života spojil s Národní bankou, která mu poskytla prostor a podmínky pro unikátní realizaci včetně návrhů platidel. Do povědomí obyvatel Československa se dostal logotypem ,,České pojišťovny“ (1971) s charakteristickými třemi listy uplatněné na více něž 700 místech celé republiky po dlouhých 35 let. Navrhoval samozřejmě i další logotypy. Jako prestižní lze označit spolupráci na Nové scéně Národního divadla v Praze (1977–1983), na které se podílel s architektem a vizionářem Karlem Pragerem (1977–1983) společně se spoluautory skleněné fasády Stanislavem Libenským a Jaroslavou Brychtovou. Navrhl a realizoval logotyp a jeho zhmotnění na fasádách budov Národního divadla a po změně označení realizoval také magické oko LATERNY MAGIKY. K ikonickým realizacím národní identity patří symbolický řetěz (1979) kolem jezdecké sochy Sv. Václav od J. V. Myslbeka na Václavském náměstí v Praze.
Zdeněk Kolářský obdržel množství cen a vyznamenání doma i v zahraničí. Je držitelem titulu zasloužilý umělec, hlavní město Praha, města Kostelec nad Orlicí a Lanškroun mu udělila čestné občanství.
Odešla výrazná tvůrčí osobnost ovlivňující veřejný prostor od 2. poloviny 20. století do současnosti a zpodobňující výrazné prvky státnosti naší republiky.
Dita Hálová
_______________________________________________________________________________________________
Zdeněk Kolářský se narodil v roce 1931 v Kostelci nad Orlicí. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Akademický sochař, vynikající a uznávaný medailér realizoval řadu mincí, medailí, insignií a pamětních desek osobností vědy a kultury. Získal četné mezinárodní ceny a uznání. Tvoří také pro náš region – pro města Rychnov nad Kněžnou, Žamberk, Kostelec nad Orlicí, Vamberk a Letohrad. Pro město Lanškroun vytvořil pomník Jana Marka Marci, medaili města, hudebního skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka, komorního souboru Pištci, starostenský řetěz, pamětní desky Ch. P. Erxlebena, B. Modrého, J. Kacálka a další. Vřelý vztah k našemu městu vyjádřil umělec věnováním části svého díla, které můžete shlédnout ve stálé expozici umístěné v podkrovních prostorách galerie.
Ve čtvrtek 15. 3. 2018 na ČT 1 v pořadu Gejzír, Zdeněk Kolářský