- Úvod
- AKTUALITY
- DOPROVODNÉ PROGRAMY
- GALERIE
- EXPOZICE
- MUZEUM
- VÝSTAVY
- BETLÉMY
- MASOPUST
- O Lanškrouně
- NABÍZÍME
- SBÍRKY
- KONTAKT
otevírací doba
Dnes (čtvrtek)
zítra (pátek)
Revalorizace barokních portálů a jejich expozice v Městském muzeu v Dzierżoniowě
BAROKNÍ PORTÁLY
Palác se nachází v obci Piława Dolní v sudetském podhůří. Původně se jednalo o dvorní komplex postavený v druhé polovině šestnáctého století na žádost tehdejšího majitele Piławy. V první polovině osmnáctého století (kolem roku 1718) budova byla proměněna v barokní palác. V té době byla rezidence obývána rodinou Seidlitz. Palác byl znovu přestavěn v roce 1810, kdy byl již v držení rodiny Riedelů. Výsledná podoba budovy představuje styl zjednodušeného baroka. Budova byla z kamene a cihel, které byly omítnuty − postaveny na obdélníkovém půdorysu se dvěma výstupky z přední strany, tj. severovýchodní. Dvoupodlažní budova s užitným podkrovím, krytá mansardovou střechou se štíty a s vejcovci. Na střeše byla také věž s jednou světlou výškou zakončená helmou s koulí a kovovou korouhvičkou. Vstup do paláce vedl mostem přes řeku Piławu, za kterým byl vstup obklopen zelení. V současné době palác bohužel chátrá. Aby se předešlo úplné devastaci a krádeži některých architektonických prvků, tedy barokních portálů, bylo rozhodnuto o jejich demontáži. Nakonec portály našly své místo v lapidáriu parku Městského muzea v Dzierżoniowě a jsou fragmentem externí expozice muzea.
Portály jsou z lehkého pískovce s arkádovým vzorem, s kladím a štíty. Byly umístěny na ose paláce, jeden ze severu, druhý z jihu. Severní (přední) portál s přerušeným štítem byl završen heraldickými kartušemi rodin Seidlitz (vlevo) a Sandretzky (vpravo). viz. fotoalbum.
Tyto rodiny byly v první polovině osmnáctého století majiteli paláce. Obě rodiny byly zástupci šlechtických slezských rodů, které se postupem času sloučily do rodu von Seidlitz-Sandretzky.
Kromě paláce v Piławě Dolní měla rodina také několik dalších paláců v okolí Dzierżoniowa, např. na místech jako Bielawa, Roztocznik, Niemcza nebo Ostroszowice.
Jižní (zahradní) portál byl zakončen štítovým nastavcem s reliéfní deskou v tympanonu.
Původní text v němčině z reliéfní desky s epitafem:
Augen so dieß Hauß be Trachten leset auch die überschriefft
Dennes ward auß einem stalle dieser gantze Bau gestiefft
unter Wentzel Sigemund auß der Seidlitzer geschlechte und Frau Anna Barbara Von Sandreßcky kams zu Rechte
legt zu siebzehnhundert Jahren Annoch achzen Jahre bey. Wißet daß zu diesen Zeiten solches Werck erbauet sey
Mein Gott laße dieses Hauß in gewunschtem flore stehen und zu keinen Zeiten nicht auß der Frundschafft Henden
Deine Milde Vater gütte welche sich an unß beweist bleibet auß getreuem Hertzen kindlich hier und dort gepreist.
Překlad textu:
„Oči, které hledí na tento dům, nechť čtou i tento nápis,
Neboť byla celá budova postavena z jedné stodoly,
A bylo to zvládnuto za vlády Wentzla Sigemunda z rodu von Seidlitz a paní Anny Barbary von Sandretzky,
Když osmnáct let musí být přidáno k roku tisíc sedm set. Vězte, že v té době bylo toto dílo postaveno!
Bože můj, dovol ať se tento dům nadále těší z vytouženého růstu a ať ho nikdy nevypustíš z tvých přátelských rukou.
A tvá mírnost, otcovská dobrota, jejíž důkaz prožíváme ve své osobě, kéž je tu a tam z věrných srdcí neustále chválena dětským způsobem”
REALIZACE PROJEKTU
Informace o projektu:
Realizace mikroprojektu „Revalorizace barokních portálů a jejich expozice v Městském muzeu v Dzierżoniowě“ umožnila umístit barokní portály jako prvek stálé expozice do lapidária muzea.
Tento projekt byl realizován v souladu s dohodou o spolufinancování mikroprojektu typu B v rámci Fondu mikroprojektů v Euroregionu Glacensis programu Interreg V-A Česká republika – Polsko a spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj a státním rozpočtem.
Projekty tohoto typu jsou založeny na přeshraniční spolupráci s českými partnery. Partnerem našeho projektu je město Lanškroun, které je od roku 1999 partnerským městem Dzierżoniowa. Cílem projektu bylo zlepšit současný stav kulturního dědictví.
Dzierżoniów a Lanškroun mají bohaté muzejní sbírky, které jsou mj. stylovými prvky a materiály společné celé oblasti současného polsko-českého pohraničí. Díky obnově takového prvku kulturního dědictví se zvýší atraktivita obou měst a ovlivní se rozvoj turistického ruchu regionů.
Fáze činnosti:
Než se portály staly expozicí lapidária v Městském muzeu v Dzierżoniowě, muselo být toto místo řádně připraveno. V té době byly zahájeny stavební práce, zahrnující výstavbu nosné konstrukce, která byla základem pro později instalované portály. Konstrukce byla omítnuta, natřena a doplněna plechovou střechou. Zároveň byly prvky portálů připraveny k přepravě a převezeny do konzervačního studia, kde zhotovitel projektu provedl řadu konzervačních prací, počínaje čištěním a zpevňováním částí portálů oslabených povětrnostními podmínkami. Poté byly provedeny doplnění a hydrofobizace. Po mnoha dalších konzervačních postupech byly portály umístěné v prostoru lapidária a namontované na předem připravenou nosnou konstrukci, která je nyní součástí muzejní expozice.